Patys paprasčiausi filtrai, oro valymo įrenginiuose naudojami pirminiam oro filtravimui, yra grubaus valymo mechaniniai filtrai, buityje vadinami „priešfiltriais”. Dažnai tai yra grotelės ar smulkus tinklelis su audinio arba porolono gabaliuku, kuris sulaiko didesnius teršalus, tokius kaip plaukai, voratinklių gabaliukai, dulkių kuokštai. Toks filtras apsaugo kitus oro valymo sistemos filtrus nuo per greito susidėvėjimo.

Elektorstatiniai filtrai, dar kitaip vadinami plazminiais jonizatoriais, skirti oro valymui nuo dulkių, suodžių, kietųjų dalelių ir kitų oro priemaišų. Tokio tipo filtrai veikia skirtingų elektros krūvių principu. Nepaisant sudėtingo pavadinimo, procesas yra gan paprastas: kai užterštas oras pasiekia filtro jonizuojančią kamerą, taršos dalelės įkraunamos teigiamai ir nusodinamos ant neigiamai įkrautų filtro paviršių.

Šis filtras yra plaunamas, todėl tinkamai eksploatuojamas turi neribotą tarnavimo laiką.

HEPA filtrai yra itin efektyvūs oro filtravimo elementai, jų efektyvumas – daugiau nei 99 procentai, todėl jie neretai montuojami į aukštos klasės dulkių siurblius, naudojami kosminėje, sveikatos apsaugos, farmacijos pramonėje. HEPA filtras – tai pagrindinė oro valytuvų Vortex Comfort ir Vortex Lite sudedamoji dalis.

Abreviatūra HEPA susideda iš keturių angliškų žodžių pirmųjų raidžių – High Efficiency Particulate Absorbing. Išvertus į lietuvių kalbą gauname didelio efektyvumo dalelyčių sulaikymą.

Kuo didesnį plotą HEPA filtre užima filtruojanti medžiaga, tuo didesnį dalelių kiekį jis sulaiko. Šie filtrai sulaiko dulkes, žiedadulkes, pelėsių ir grybelių sporas, gyvūnų plaukus, pleiskanas, dulkių erkutes ir daugybe kitų alergenų bei oro teršalų.

Aktyvuotos anglies filtrai pašalina lakius ir pusiau lakius organinius junginius, kvapus, dūmus. Aktyvuotos anglies granulės fiziškai sugeria dujų molekules savo poromis ir tokiu būdu išvalo orą nuo toksiškų priemaišų.

Fotokatalitiniai filtrai – tai palyginus nauja technologija oro valymo srityje ir šiai dienai viena geriausiu. Fotokatalitinis filtras skaldo toksiškas oro priemaišas ir jas oksiduoja. Cheminė reakcija vyksta kambario temperatūros sąlygomis, kai titano dioksidu padengtą paviršių veikia ultravioletiniai spinduliai. Organinės oro priemaišos suskaldomos iki nekenksmingų komponentų – vandens ir angliarūgštės. Fotokatalizės metu vienodai veiksmingai oksiduojami toksinai, virusai ir bakterijos. Tokį filtrą turintis oro valytuvas žymiai sumažina riziką susirgti virusinėmis infekcijomis, o taip pat panaikina daugumą kvapų, kuriuos sukelia įvairūs organininiai junginiai.

Papildomos funkcijos

Oro valytuvai Vortex turi oro jonizavimo funkciją. Jonizatorius generuoja neigiamus jonus (anijonus), o užsistovėjęs (panaudotas) oras turi daugiau teigiamų jonų (katijonų). Žalingos medžiagos, bakterijos ir alergenai turi teigiamą krūvį, todėl pritraukia generuojamus anijonus. Susidaro smulkūs dalelyčių klasteriai, kurie, būdami sunkesni už orą, krenta žemyn – taip sumažinama rizika, kad kenksmingos medžiagos pateks į žmogaus plaučius ir taps infekcijų sukėlėjais.

Ozono generavimo funkcija (tik Vortex Lite modelyje) yra papildoma dezinfekcinė priemonė. Ozono dujos, generuojamos iš deguonies, sunaikina visus žinomus mikroorganizmus: virusus, bakterijas, grybelį, sporas ir t.t. Nėra ir negali būti mikrobų, atsparių ozonui. Jis veikia labai greitai – per kelias sekundes sterilizuoja paviršius, panaikina nemalonų kvapą. Ozono dujos yra nestabilios ir po saveikos su cheminiais ar mikrobiologiniais teršalais vėl tampa deguonimi.

Vortex oro valytuvų filtrai ir funkcijos

Efektyviam oro valymui Vortex oro valytuvuose naudojamas daugiapakopis filtravimas.

Vortex Lite modelyje yra mechaninis, HEPA, aktyvuotos anglies ir fotokatalitinis filtras, oro valytuvas turi jonizavimo ir ozono generavimo funkcijas. Keičiamų filtrų komplektą sudaro HEPA, aktyvuotos anglies ir fotokatalitinis filtras.

Vortex Comfort modelyje yra elektrostatinis, HEPA, aktyvuotos anglies ir fotokatalitinis filtras, taip pat yra įdiegta jonizavimo funkcija.  Keičiami filtrai – HEPA, aktyvuotos anglies ir fotokatalitinis.

Filtrus oro valytuvuose rekomenduojama keisti visus kartu. Filtrų tarnavimo laikas (keitimo dažnumas) priklauso nuo oro valytuvų naudojimo intensyvumo, nuo aplinkos oro užterštumo ir daugelio kitų faktorių, tačiau vidutiniškai, Vortex Lite filtrų komplektas tarnauja nuo 6 iki 12 mėnesių, o Vortex Comfort – iki 2 metų.